شارژ کارتریج چیست و چگونه؟

پر کردن کارتریج یکی از بزرگترین مشکلات صاحبان چاپگر است. فرقی نمی کند چاپگر جوهر افشان داشته باشید یا چاپگر لیزری، با این حال، پس از مدتی باید دستگاه خود را شارژ کنید. در این مقاله به شما می گوییم شارژ کارتریج چیست و چگونه آن را انجام دهید. اگر به فکر پر کردن کارتریج های خود هستید یا می خواهید نحوه پر کردن کارتریج لیزری تونر را یاد بگیرید، با ما همراه باشید.

پر کردن کارتریج جوهر در پرینترهای جوهرافشان

همانطور که در مقاله "کارتریج چیست؟" همچنین گفتیم که چاپگرهای جوهر افشان از کارتریج جوهر استفاده می کنند و دستگاه برای ذخیره جوهر به فضایی نیاز دارد. این جوهر پس از مدتی تمام می شود، بنابراین باید کارتریج چاپ را دوباره پر کنید یا تعویض کنید. قبل از اینکه در مورد نکات تخصصی نصب کارتریج جوهر صحبت کنیم، اجازه دهید مراحل را مرور کنیم.

کارتریج جوهر دینگانا

Patronkolonn

قبل از انجام هر کاری، باید به دفترچه راهنمای چاپگر خود بروید و آن را بخوانید تا بفهمید چه نوع جوهری با دستگاه شما سازگار است.

در مرحله بعد باید یک جعبه مناسب و باکیفیت خریداری کنید. این کیت شامل جوهر چاپ، سرنگ و دستکش می باشد.

پس از آماده سازی شرایط و اطمینان از اینکه دستگاه را از برق جدا کرده اید، کارتریج را با دقت از چاپگر خارج کنید. به یاد داشته باشید که سر کارتریج را با یک پارچه مرطوب نرم تمیز کنید.

سرنگ را با جوهر پر کنید و محل تزریق جوهر را روی کارتریج پیدا کنید. توجه داشته باشید که گاهی اوقات لازم است برچسب روی کارتریج را بردارید تا محل سوراخ تزریق جوهر پیدا شود.

برچسب را از کارتریج جوهر بردارید

پس از برداشتن برچسب، سوزن سرنگ را در سوراخ چاپ فرو کنید و به آرامی تزریق کنید. میزان جوهر مورد نیاز جعبه چاپگر به سازنده و مدل چاپگر شما بستگی دارد و تمامی این اطلاعات در دفترچه راهنمای دستگاه موجود است.

کارتریج و سرنگ

پس از اتمام تزریق جوهر، نوبت به هواگیری کارتریج می رسد. برای این کار، از یک سرنگ خالی استفاده کنید و هوا را به داخل کارتریج فشار دهید تا جوهر را به نوک آن برسانید.

در مرحله آخر کارتریج را تمیز کرده و پس از چسباندن برچسب داخل چاپگر خود قرار دهید.

شارژ کارتریج ارزان تر از خرید کارتریج جدید است. اما با توجه به توصیه کارشناسان بهتر است این کار را نکنید. به گفته این افراد، اگر جوهر بی کیفیت استفاده شود یا به درستی پر شود، چاپگر آسیب می بیند و آسیب شدیدی به شما وارد می کند. بنابراین توصیه می کنیم قبل از انجام این کار با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید تا هزینه زیادی خرج نکنید.

شارژ کارتریج تونر در پرینتر لیزری

پر کردن کارتریج تونر

کارتریج پرینتر لیزری حاوی ماده ای به نام تونر است و پس از تمام شدن می توان آن را دوباره پر کرد. شارژ کارتریج لیزری باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود و به شما این امکان را می دهد که با هزینه بسیار کم از کارتریج برای مدت طولانی استفاده کنید. قبل از اینکه یاد بگیرید چگونه کارتریج تونر را بارگیری کنید، باید ابزارهای زیر را آماده کنید:

جوهر تونر با کیفیت بالا مناسب برای دستگاه شما

پیچ گوشتی چهار طرفه

پارچه نرم

چند روزنامه بی ارزش

ابزاری با نوک تیز

مراحل لیزر برای کالسکه

کارتریج تونر را از چاپگر خود خارج کرده و پیچ درپوش جانبی را باز کنید.

پیچ را از درپوش جانبی کارتریج لیزر بردارید.

پس از برداشتن درپوش کارتریج، درام را از ابتدا بردارید و آن را بردارید.

درام را بردارید

پس از خارج کردن درام از کارتریج، غلتک PCR را نیز مطابق شکل زیر جدا کنید.

غلتک PCR را بردارید.

در این مرحله، با استفاده از ابزار نوک تیز، ابتدا میله PCR را کمی به سمت راست حرکت دهید. سپس آن را بکشید و در نهایت میله را با حرکت به سمت چپ بکشید.

رول PCR را بردارید

حال باید به قسمت جوهر کارتریج بروید پس از باز کردن پین دو سر آن، این قسمت را بردارید.

ناخن ها را باز کنید.

در این مرحله مانند شکل زیر قسمت بیرونی کارتریج آویزان را بردارید.

قسمت بیرونی کارتریج را جدا کنید

مرحله بعدی برداشتن فنر کارتریج است که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

فنر کارتریج i شوش

حال نوبت به جداسازی دو قسمت اصلی کارتریج لیزری، قسمت جوهر اضافی و قسمت تونر است. در این مرحله مطابق تصویر زیر قسمت جوهر کارتریج را با دست بگیرید و دو قسمت کارتریج را از هم جدا کنید.

جوهر و تونر اضافی را پاک کنید

در قسمت اضافی کارتریج جوهر فنری وجود دارد که باید آن را بردارید و سپس پوشش پلاستیکی این قسمت را بردارید.

رنگ اضافی را از روی کارتریج پاک کنید

در این مرحله، زمان برداشتن برف پاک کن است. برای این کار باید مانند تصویر زیر پیچ های قسمت زائد کارتریج را باز کنید و تونر اضافی را از این قسمت خارج کنید.

برف پاک کن را بردارید.

برف پاک کن را بردارید

حالا دستمال کاغذی بردارید و قسمت زائد کارتریج را با دقت تمیز کنید. به یاد داشته باشید که تمیز کردن این قسمت با برس باعث خراشیدگی تیغه کارتریج می شود.

سیستم فاضلاب

پس از تمیز کردن زباله ها، وقت آن است که این قسمت را در جای خود قرار دهید. برای این کار ابتدا برف پاک کن و سپس پوشش پلاستیکی را نصب کنید.

تراشه تمیز کننده و پوشش پلاستیکی را وارد کنید

هنگام قرار دادن روکش پلاستیکی روی قسمت مربوطه، از ثابت بودن شیارها در جای خود مطمئن شوید.

نصب روکش های پلاستیکی

محل قرارگیری پوشش پلاستیکی

حالا وقت آن است که فنر را در جای خود قرار دهیم.

فواره را ترک کن

در این مرحله نوبت به قسمت اصلی کار یعنی بارگیری کارتریج تونر می رسد. به قسمت دوم کارتریجی که قبلا جدا کرده اید دسترسی داشته باشید. پیچ های کناری را مانند شکل زیر باز کنید و درپوش این قسمت را بردارید.

در حال بارگیری کارتریج تونر

پس از برداشتن قسمت کناری، یک کت سفید خواهید دید. برای نصب کارتریج جوهر در این دستگاه، این پوشش را بردارید.

پوشش ظرف تونر را بردارید

حالا وقت آن است که جوهر را در جعبه الگو بریزید. اما قبل از انجام این کار فراموش نکنید که بطری جوهر را به خوبی تکان دهید و پس از قرار دادن درپوش اسپری پلاستیکی روی بطری شروع به کار کنید.
 

بعد از پر کردن کارتریج لیزری، نوبت به اتصال دو قسمت اصلی کارتریج به یکدیگر می رسد.

دو قسمت اصلی کارتریج را به هم وصل کنید.

پس از اتصال دو قسمت کارتریج، نوبت به قرار دادن میخ ها در جای خود می رسد. برای این کار به هیچ ابزاری نیاز ندارید.

قرار دادن پین کارتریج

سپس رول PCR را در جای خود قرار دهید.

غلتک Beha PCR

پس از نصب غلتک، باید درام را نیز نصب کنید.

نصب درام کارتریج لیزر

آخرین مرحله شارژ کارتریج تونر بستن درب کناری کارتریج است که مطابق تصویر زیر انجام می شود.

درب کناری کارتریج را ببندید درب کناری کارتریج را ببندید درب کناری کارتریج را ببندید

بارگیری کارتریج در خانه مطمئناً یک ایده خوب و مقرون به صرفه به نظر می رسد. اما بد نیست بدانید که کارتریج های لیزری دارای تراشه خاصی هستند که پس از هر بار شارژ باید تعویض شود. در غیر این صورت، چاپگر شما یک پیغام خطا صادر خواهد کرد. برای بارگیری کارتریج جوهر همانطور که گفتیم باید قبل از انجام آن با یک متخصص مشورت کنید.

کارشناسان آوای فرهنگ آریا آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه شارژ کارتریج و ارائه اطلاعات مورد نیاز شما در این زمینه می باشند. با اعتماد به ما برای شارژ انواع کارتریج، علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، عمر پرینتر و کیفیت کار را افزایش خواهید داد.
 

منبع: شارژ کارتریج چیست؟