یکی از نکاتی که بعد از کاشت ایمپلنت دندان بسیار مهم است، رژیم غذایی است که بعد از کاشت دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد غذاهایی که می توانید بعد از کاشت ایمپلنت بخورید یا بعد از جراحی ایمپلنت بستنی بخورید، با Dr. محمد عاطفت، متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی.

غذا خوردن با دندان عقل

ایمپلنت ها می توانند به شما کمک کنند لبخندی جذاب داشته باشید و به شما کمک کنند تا دوباره غذاهایی را که دوست دارید بخورید. غذا خوردن با ایمپلنت در طول ریکاوری ایمپلنت بسیار مهم است. در طول دوره بهبود ایمپلنت، باید رژیم غذایی مناسبی را رعایت کنید. مانند هر جراحی دیگری، پس از جراحی ایمپلنت، باید از مصرف برخی مواد غذایی اجتناب کنید. نحوه غذا خوردن بعد از ایمپلنت برای پایداری آن بسیار مهم است. مطمئن شوید که تمام وعده های غذایی را بعد از جراحی ایمپلنت میل کنید. هرگز از خوردن غافل نشوید زیرا ممکن است در دوران نقاهت با مشکلات تغذیه ای مواجه شوید. روز اول بعد از جراحی ناراحت کننده است، اما باید به محدودیت های غذایی تجویز شده توسط جراح توجه کنید و فقط غذاهای تجویز شده توسط متخصص ایمپلنت را مصرف کنید. مراقبت از این موارد شما را به یک دوره بهبودی عالی سوق می دهد.

تغذیه یک روز بعد از کاشت دندان

افرادی که پیوند انجام داده اند اغلب می پرسند چند ساعت پس از پیوند می توانند غذا بخورند؟ در پاسخ گفت که معمولاً تا یک ساعت بعد از پیوند نمی توانید چیزی بخورید. پس از برداشتن اسفنج یا گاز اطراف ایمپلنت، می توانید شروع به نوشیدن مایعات کنید. ابتدا می توانید آب سرد یا سایر نوشیدنی های سرد و بدون قند بنوشید. تا چند ساعت پس از کاشت ایمپلنت از خوردن غذا و نوشیدنی گرم خودداری کنید. تا 24 ساعت بعد از جراحی از غذاهای نرم استفاده کنید. به مدت 24 تا 48 ساعت پس از کاشت ایمپلنت چیزی را از طریق نی ننوشید. پیروی از این اقدامات احتیاطی به دهان شما شانس بهتری برای بهبودی می دهد. سعی کنید به مدت یک هفته پس از کاشت ایمپلنت از بستنی، شیر و دسرهای تهیه شده از آنها استفاده کنید. همچنین مصرف سوپ سرد و گرم بدون نان تا یک هفته بعد از عمل توصیه می شود.

بعد از گذشت دو هفته از جراحی ایمپلنت بهتر از همیشه شروع به التیام و التیام می کند اما باید آن را رعایت کنید در این مدت می توانید پوره سیب زمینی و ماست بخورید. همچنین خوردن گوشت و مرغ به صورت چرخ کرده و له شده ممنوع نیست. از ماه دوم به بعد می توانید گوشت چرخ کرده، غلات پخته شده و نان مصرف کنید. حل کردن غذاهایی مانند عسل با آب و خوردن. زیرا خاصیت آنتی بیوتیکی دارد و در بهبود سریع ایمپلنت موثر است.

خوردن چه غذاهایی در حین لانه گزینی ایمن است؟

پس از کاشت ایمپلنت، باید شروع به خوردن غذاهای نرمی کنید که تند، گرم یا سرد نیستند. غذاهایی که برای صبحانه، ناهار و شام انتخاب می کنید باید سبک و نرم باشند تا مجبور نباشید زیاد بجوید.

در اینجا برخی از غذاهایی که می توانید بعد از کاشت میل کنید آورده شده است:

بستنی

آب خالص و آب تمیز (آب معدنی)

شیر نر

سوپ خامه ای

آب سوپ

پودینگ

ژله

ماست

چای و قهوه

سایر مایعات مفید و غذاهای آبکی

بستنی میوه ای (به طور کلی مصرف بستنی بعد از جراحی کاشت توصیه می شود)

میلک شیک (بستنی مخلوط، شیر، شیر سرد و غیره)

آبمیوه های طبیعی بدون شکر

میوه ها و سبزیجات نرم مانند موز، انبه، هلو و گواوا

پوره سیب زمینی

سبزیجات بخار پز شده

خورش مرغ یا مرغ سوخاری لطیف

ماهی آب پز

سوپ های مختلف با گوشت چرخ کرده، مرغ یا گوشت های دیگر

میوه آب پز و تصفیه شده

ماکارونی

چه چیز دیگری؟

پنکیک

وافل

نان نرم و شور

پس از پیوند به راحتی می توانید یک رژیم غذایی مناسب تهیه کنید، اما عمدتاً باید از غذاهای نرم و پوره استفاده کنید. شما می توانید مواد فوق را با هم ترکیب کنید تا به خوبی تغذیه و انرژی کافی در طول دوران نقاهت داشته باشید. در حین غذا خوردن لقمه های کوچک بگیرید و سمتی از دهان خود را در جایی که ایمپلنت ندارید بجوید. این کمک می کند تا ایمپلنت سریعتر جوش بخورد. به یاد داشته باشید که در طول نقاهت پیوند، مقدار زیادی آب بنوشید. آبرسانی و تامین آب بدن باعث تسریع روند بهبودی و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

پس از کاشت ایمپلنت از خوردن این غذاها خودداری کنید:

پس از کاشت ایمپلنت از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید زیرا نه تنها 1 تا 2 هفته پس از جراحی دهان شما هنوز حساس است، بلکه باید تا پایان فرآیند جوشکاری ایمپلنت از خوردن برخی غذاها نیز خودداری کنید تا از شکست ایمپلنت جلوگیری کنید.
 

هنگامی که پایه ایمپلنت کاملاً جوش داده شد و در جای خود محکم شد، می توانید شروع به خوردن برخی از غذاهای ممنوعه کنید، اما همچنان باید از مصرف برخی مواد غذایی اجتناب کنید. از خوردن غذاهای زیر برای کمک به بهبود زمان بهبود ایمپلنت دندانی خودداری کنید:

قند

نوشابه های گازدار و شیرین

لیمو

کوکی

گوجه فرنگیها

چیپس

نوشیدنی الکلی

غذای تند

فندق و سایر مغزها

برای جلوگیری از لخته شدن خون و خونریزی در اطراف لثه یا ایمپلنت از نوشیدن مایعات از طریق نی خودداری کنید. برای نوشیدن مایعات به جای نی از قاشق، لیوان یا فنجان چای استفاده کنید. بعد از اینکه ایمپلنت ثابت شد و شکل گرفت، می توانید با تایید دندانپزشک غذاهای مورد علاقه خود را مصرف کنید. تغذیه پس از کاشت ممکن است بسته به شرایط بیمار متفاوت باشد. به عنوان مثال، بیماران دیابتی باید غذاهایی را که پزشک آنها تجویز کرده است بخورند.

عوارض مصرف غذای نامناسب پس از کاشت ایمپلنت

اگر بعد از کاشت مواظب چیزی که می خورید نباشید، ممکن است درد، خونریزی و غیره را تجربه کنید. ممکن است عوارض جانبی مانند: بهتر است ماه های اول بعد از درمان را رعایت کنید تا بتوانید غذای مورد علاقه خود را بخورید. اگر پس از کاشت، مایعات را از طریق نی بنوشید، ممکن است به دلیل از بین رفتن لخته های خون، از خشکی سینوس ها رنج ببرید، که می تواند بهبود زخم را به تاخیر بیندازد. پس از کاشت، باید یک لیوان مایع بنوشید. پس از چند هفته و بهبودی محل جراحی، می توانید دوباره از طریق نی شروع به نوشیدن کنید.

پس از بهبود زخم و گذراندن دوره نقاهت اولیه کوتاه، پایه‌های ایمپلنت به اندازه دندان‌های طبیعی شما در استخوان فک محکم می‌شوند و می‌توانید هر چقدر که می‌خواهید به خوردن ادامه دهید. یکی از تفاوت های اصلی بین پایه ایمپلنت و ریشه دندان سخت بودن آن است. از آنجایی که ریشه دندان نرم است، به عنوان نوعی ضربه گیر عمل می کند، بنابراین هنگام جویدن غذا فشار کمتری به آن وارد می شود. و به گونه ای که ریشه دندان ها مستقیما با استخوان فک شما اشتباه گرفته نشود.

اگر ایمپلنت مستقیماً به استخوان فک جوش داده نشود، فشار وارده به ایمپلنت نیز مستقیماً به استخوان فک وارد می شود. بنابراین به اندازه دندان های طبیعی انعطاف پذیر نیستند.
 

.

صبحانه بعد از جراحی ایمپلنت

صبحانه در وعده غذایی بسیار مهم است. حتما قبل از کاشت صبحانه بخورید. ترکیبی از میوه، سبزیجات، ماست و پودر پروتئین برای صبحانه عالی است. گزینه دیگر برای صبحانه تخم مرغ آب پز یا املت است. تخم مرغ آب پز سرشار از پروتئین است و برای بسیاری از بیماران مناسب است. قبل از استفاده حتما تخم مرغ ها را با مخلوط کن خوب بزنید.

ناهار بعد از جراحی ایمپلنت

بعد از کاشت، نخود آب پز و نان نرم برای ناهار توصیه می شود. نخود پخته لطیف و مغذی است و به تنهایی قابل خوردن است. برای سبک شدن غذا یک قاشق ماست سرد یا سیب زمینی بخورید.

وعده غذایی بعد از کاشت ایمپلنت

شام بعد از جراحی ایمپلنت

به جای خوردن گوشت گاو، مرغ یا خوک که جویدن آن سخت است، ماهی بخورید. این ماهی ها نیازی به چیدن زیاد ندارند. سوپ سبزیجات یا سیب زمینی نیز توصیه می شود. بسیاری از سوپ ها را می توان با چاشنی ها خوشرنگ کرد.

سوالات متداول در مورد تغذیه پس از پیوند

بعد از کاشت ایمپلنت چه مدت باید به خوردن غذاهای نرم ادامه داد؟

ظرف دو هفته پس از جراحی ایمپلنت بهبود می یابد، اما سعی کنید تا سه تا چهار ماه پس از ایمپلنت تا زمانی که احساس راحتی نکنید، با دندان کاشته شده غذا نخورید.

آیا خوردن غذاهای جامد پس از بهبودی کامل مجاز است؟

بله، پس از یک دوره نقاهت کامل و پاکسازی دندان، می توانید هر نوع غذایی بخورید زیرا دندان کاشته شده مانند یک دندان طبیعی عمل می کند.

آیا خوردن بستنی بعد از ایمپلنت مفید است؟

خوردن بستنی از روز دوم پس از کاشت ممنوع نیست، اما توصیه می شود در روز اول بیشتر بنوشید.

چه مدت طول می کشد تا استخوان فک و بافت لثه پس از کاشت ایمپلنت بهبود یابد؟

هرچه قدرت درمانی ارگانیسم بیمار بیشتر باشد، سریعتر بهبود می یابد، اما حداکثر 9 ماه برای بهبودی لازم است.

آیا می توان بعد از تزریق خون نان خورد؟

بله، نان 24 ساعت بعد از عمل قابل خوردن است.

آیا می توانید روی ایمپلنت ها آدامس بجوید؟

ایمپلنت های دندانی به نوعی مکمل دندان مصنوعی هستند. با ایمپلنت، بیمار به راحتی می تواند صحبت کند و آنچه را که می خواهد بجود. پس از اتمام کاشت یا بهبود بیش از حد، جویدن آدامس یا گاز گرفتن سیب مشکلی ندارد.
 

مشاهده ادامه: https://realtimedentist.com/1401/03/دندانپزشک-متخصص-ایمپلنت-دندان-در-کرج/