هوش مالی توانایی مدیریت مسائل مالی است که تاثیر بسزایی در زندگی آینده افراد دارد. به همین دلیل در این مقاله به موضوع روانشناسی پولی کودکان که مفیدترین و موثرترین آموزش برای والدین است پرداختیم.

در واقع هدف از تقویت هوش مالی کودکان آموزش ارزش واقعی پول و کار و همچنین استفاده از قدرت تفکر برای درآمدزایی است، عملی که ممکن است در آینده انتظار یا امیدی به آن نداشته باشند. پول خواهد آمد به سراغ آنها بیایید و هر چه پول دارند در نظرشان کم و بی ارزش نباشد. راه های زیادی وجود دارد که بتوانیم فرزندان خود را با مسائل مالی و مالی آشنا کنیم. در این مقاله به مواردی اشاره کرده ایم که می تواند در تقویت هوش مالی کودکان موثر باشد.

راهکارهایی برای بهبود هوش مالی کودکان

پول، اقتصاد و مشکلات مالی  آیتم ساز رادیو مربوط به زندگی بزرگسالی است، کودکان فرصت های زیادی برای مقابله با مشکلات و مشکلات مالی در آینده خواهند داشت. تقریباً هیچ پدر و مادری حتی اگر وضعیت اقتصادی بدی داشته باشد، دوست ندارد دنیای زیبا و کودکانه فرزندش بر اثر درگیری مالی ویران شود و از کودکی ذهنش معطوف پول، کار و آینده باشد.

استفاده از هوش مالی کودکان خردسال تاثیر زیادی در زندگی آینده آنها دارد، افرادی که با مفهوم کار و کار در کودکان آشنا نیستند ارزش واقعی پول و پس انداز و آینده را درک نمی کنند بسیاری از مشکلات مالی با آن مواجه می شوند. هوش مالی یک رابطه منصفانه و معقول بین درآمد و هزینه پیدا می کند و به فرد کمک می کند تا راه حل مناسب و سریع سرمایه گذاری را پیدا کند که درآمد بیشتری کسب کند و همچنین با دانستن هزینه ها یا پس انداز ها و یافتن راه حل مناسبی که به عبور از آنها کمک می کند. بحران اقتصادی؛ صرف ساعت ها برای توضیح اهمیت پول و خرج کردن پول برای کودکان ممکن است به اندازه آموزش عملی موثر نباشد. پس بگذارید بچه هایتان تلاش کنند. در این مقاله راهکارهایی برای تقویت سواد مالی کودکان ارائه کرده ایم که در نهایت آنها را به پس انداز و مدیریت پول تشویق می کند که در ادامه می خوانید.
 

آشنایی کودکان با پول از سنین پایین:

برای افزایش هوش مالی کودکان خوب است در سن 3 یا 4 سالگی به آنها پول کشور را آموزش دهید، برای این منظور می توانید علاوه بر تشویق کودک خود کیف پول یا قلک تهیه کنید. کودک برای جمع آوری سکه و پول کاغذی، می توانید او را بهتر با انواع پول و تفاوت آنها آشنا کنید. کودک خود را در دو موقعیت قرار دهید که قلک کاملاً پر نیست و زمانی که پر از پول است و بگذارید تصمیم بگیرد پولی را که اکنون پس انداز کرده است چگونه خرج کند. البته می توانید در این مورد با او مشورت کنید.

آموزش پس انداز کردن به کودک:

با وضع قوانین در خانه، و مجبور کردن کودک به پس انداز بخشی از پول خود، این پول می تواند از کمک هزینه ماهانه او یا از چیزی که برای انجام کاری به دست می آورد باشد. اگر از روش درست و روش آموزشی درست در این زمینه استفاده کنیم، طبیعتاً با سوگیری منفی کودک مواجه نخواهید شد، همچنین پنهان کاری مفهومی است که باید به کودکان آموزش داده شود.

افتتاح حساب به نام کودک: یک حساب بانکی، مانند قلک، می تواند نحوه پس انداز پول را نشان دهد. با معرفی انواع حساب های بانکی و نحوه دریافت پول از طریق این حساب ها، فرزند خود را در انتخاب یکی از این حساب ها راهنمایی کنید; به دلیل این فعالیت، کودک شما احساس بلوغ و استقلال می کند. مسلما این آموزش هایی که هوش مالی را تقویت می کند در موفقیت مالی در آینده موثر خواهد بود.

ارائه حمایت از کودکان:

تجربه نشان می دهد که کودکانی که از والدین خود حمایت می کنند اغلب تمایل به پس انداز نشان می دهند، در این صورت رشد اجتماعی کودکان نیز بالاتر است. قانون خاصی در مورد زمان شروع نفقه و نحوه پرداخت آن وجود ندارد و میزان آن بستگی به وضعیت خانواده و درآمد پدر دارد. به طور کلی، کمک هزینه نباید زیاد باشد که کودک خودش را احساس کند و فکر کند با پولش می تواند به هر چیزی که می خواهد برسد. توجه داشته باشید از پول به عنوان ابزار تنبیه استفاده نکنید، در عوض می توان از پاداش به عنوان انگیزه برای کودکان استفاده کرد.

به کودک در تهیه برنامه بودجه کمک کنید:

گاهی اوقات  دانش هوش مالی کودکان  زهرا شیراحمدی نمی توانند تعادل معقولی بین خرید و هزینه های خود پیدا کنند، بنابراین والدین می توانند در این کار به فرزندان خود کمک کنند.

به فرزندان خود اجازه دهید تا برای نیازهای خود خرید کنند. این امر مهارت های تصمیم گیری آنها را تقویت می کند و به آنها درک بهتری از مفهوم مدیریت پول می دهد والدین نقش مهمی در تقویت مهارت های مالی سالم کودکان دارند.

فراموش نکنید که هوش مالی فرزندان که حاصل تجربه والدین و تحصیلات دوران کودکی آنهاست، نکته مهم و مهمی در تمام مراحل زندگی محسوب می شود. و در واقع، استاندارد زندگی آینده فرزندان ما، تجارت و نحوه سرمایه گذاری ما به طور مستقیم با این آموزش ها مرتبط است.