اگر متوجه تغییر عجیبی در قدرت شنوایی خود شده اید یا تصور می کنید گوش های تان مدتی است که سنگین شده، صداها را واضح نمی شنوید، صحبت های اطرافیان را واضح درک نمی کنید؛ حتما این علامت را جدی و مهم تلقی کنید و در صورتی که طولانی مدت افت شنوایی را تجربه می کنید، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید، شاید این یک نشانه تومور مغزی باشد. سلولهایی که توده را تشکیل میدهند، با فشرده کردن یا نفوذ به پارانشیم مغزی، بسته به نوع، مرحله، اندازه و محل تومور، عملکردهای مختلف مغز را تغییر میدهند. رشد توده در مغز با عنوان تومور مغزی شناخته می شود. در یک مطالعه سیستماتیک، مشخص شد که مصرف گوشت فرآوری شده در دوران بارداری میتواند باعث رشد تومور شود. در این مورد با استفاده از اسکن و آندوسکوپی مغز و سایر روشها محل دقیق و نوع آن مشخص شده و سپس با نظر پزشک روشهای درمان تعیین و انجام میشود. یعنی روشهای مختلف درمانی برای این بیماران به کار میرود. در گرید ۱ این تومور بیش از ۹۰ درصد از بیماران بهبود یافته اند. میتوان گفت که ۱۰ الی ۳۲ درصد بیماران پس از جراحی، درمان با اشعه یا شیمی درمانی کاملا بهبود یافته اند.

سن و شرایط جسمانی بیمار دومین نکته مهم در درمان این بیماران است. عوامل نامبرده در روند برنامه ریزی و پیش بینی پاسخ تومور نسبت به درمان و طول عمر بیمار تومور مغزی به این عارضه مهم و تاثیر گذار می باشند. اگر شخصی مدام با احساس تهوع و استفراغ همراه است وهیچ دلیل و علت ملموس و منطقی ای برای این مشکل سراغ ندارد، بهتر است در صورت مشاهده ادامه دار بودن روند ذکر شده در مدتی تقریبا طولانی، وضعیت خود را به پزشک گزارش دهد. در صورتی که علائم بالا را در خودتان مشاهده کردید، برای تشخیص به پزشک متخصص مراجعه کنید. بیماریها و مشکلاتی که میتوانند علائم تومور مغزی را تقلید کنند هم نباید فراموش شوند، آبسه مغزی، خونریزیهای زیر پرده مننژ، اختلالات عروقی داخل مغز و یا بالا رفتن بدون علت فشار مایع مغزی نخاعی از این نوع مشکلات هستند که ممکن است علائمی شبیه به یک تومور مغزی داشته باشند. تومور های مغزی اپاندیموما بسته به محل قرار گیری آن (مغز یا ساقه مغز)میتواند بر روی درمان تاثیر بگذارد. ● تشخیص تومور مغزی چگونه انجام میشود؟ اگر امکان بیرون آوردن توده مغزی با جراحی وجود نداشته باشد، از درمانهای دیگر استفاده میشود تا سرعت رشد کم شود و حتی با کاهش اندازه توده و ورم اطراف آن علائم کاهش یابد.

اینکار طی یک جراحی محدود انجام میشود و بافت توده به طور دقیق زیر میکروسکوپ بررسی میشود. این تومورهای سرطانی به طور معمولاً به بافت های اطراف خود حمله کرده و به راحتی نیز به سایر بخش های بدن سرایت می کنند. بست فارسی در این مقاله ده مورد از واضح ترین علائم تومور مغزی را برای تشخیص این مسئله بیان کرده است، با دارا بودن همه یا چند مورد از این علائم، در اسرع وقت به یک کلینیک درمانی جهت عکس برداری و حصول اطمینان از سلامت خود مراجعه کنید. یک عکس ساده از قفسهسینه برای بررسی احتمال سرطانهای ریه و یا آزمایش خون برای بررسی احتمال سرطان خون، عفونتهای مغزی و ایدز، باید انجام شود. به غیر از انجام تصویربرداری از مغز، بقیه بدن هم باید به دنبال سرطانهایی که میتوانند به مغز متاستاز بدهند بررسی شود. این دو تومورهای مغزی از نوع تومورهای مغزی جنینی هستند که در سلول های جنینی رشد میکنندو بعد از تولد نیز در مغز باقی میمانند. تومور مغزی خوش خیم شامل تومورهای غیر سرطانی هستند که گرید آنها 0 تا 1 بوده و به طور معمول غیر تهاجمی و با سرعت رشد بسیار کم هستند. تومور مغزی نوع خاصی از ضایعات مغزی است.

افرادی که شرایط ژنتیکی یا ارثی خاصی دارند به احتمال بیشتری مبتلا به سرطان مغز میشوند. ضعف و بی حالی غیر عادی در دست ها و پاها، از دست دادن کنترل بر روی عضلات، دردهای عصبی و سستی بی سابقه و خلاف معمول، نیز ممکن است نشانگر مشکوک بودن فرد به ابتلای این عارضه در بخش نورون های عصبی مغز و لوب پیشانی باشد. تومورهای غیر سرطانی مغز تمایل دارند در یک مکان باقی مانده و گسترش پیدا نکنند و اصطلاحا خاموش باشند. گاهی اوقات هم بعد از انجام یک جراحی و خارج کردن کامل توده، چند جلسه پرتودرمانی کامل مغز انجام میشود تا در صورت وجود احتمالی سلولهای باقی مانده سرطانی، آنها هم از بین بروند.ترکیب روشهای شیمیدرمانی و رادیوتراپی با جراحی در زمینه تومورها پیشرفتهای زیادی داشته است. شیمی درمانی: داروهای قوی برای از بین بردن سلولهای سرطانی و یا کاهش علائم در صورت عدم حذف تومور یا با هدف متوقف کردن تکثیر سلولهای سرطانی استفاده میشود. بین مبتلایان به بیماری تومور مغزی رایج ترین نشانه سردردهای مختلفی ست که در هر زمان و مکان به سراغ فرد می آید.

هنگامی که شما این مقاله را دوست داشتید، مایل به اطلاعات بیشتری در رابطه با بهترین متخصص مغز و اعصاب تهران وب سایت خود باشید.