گردشگران بسیاری با بنای تاریخی و کهن منارجنبان آشنا هستند. البته عده ای نیز نخل میدان شاه ولی در تفت را با ۶۰۰ سال قدمت، کهن ترین نخل موجود اسم گذاری شده است. این سردر در گذشته یک بار فرو ریخته است اما سرانجام در سال ۱۳۲۴ خورشیدی، شخصی به نام «حاج سید محمد علی ورزی» آن را تعمیر کرد تا به شکل امروزی درآمده و باقی مانده است. شهر اصفهان مملو از آثار تاریخی و مکانهای گردشگری بسیار زیاد است و همین امر باعث میشود سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب کند. سنگاب چهلستون غربی: این سنگاب هم از سنگ یشم ساخته شده و بر پایه ای هشت ضلعی در میان دو مربع سنگی پاشویه دار قرار گرفته است. این اثر ارزشمند که در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد، شاهکاری از عصر صفویه است.کاخ هشت بهشت: از زیباترین کاخهای دوره صفوی است که با معماری متفاوت و تزیینات بینظیرش، هر بینندهای را مدهوش خود میکند.کاخ چهل ستون: این کاخ که یکی از معروفترین جاهای دیدنی اصفهان است، نمونهای ناب از هنر والای ایرانی به شمار میرود و باغ آن به سبک باغهای معروف ایرانی ساخته شده است. قلعه هاى اوايل و اواسط دوره اسلامى سرتاسر ايران پراكنده هستند و به طور كلى در كنار شاهراه هاى ارتباطى ساخته شده اند، نمونه اين قلعه ها شبكه وسيع قلعه های اسماعيليه است كه در نقاط مختلف بنا شده اند يا قلاعى كه فقط براى محافظت از راهها و ايجاد امنيت در مسير هاى كاروان رو ساخته شده اند يا قلاعى كه در نزديك پلها و رودخانه ها ايجاد شده اند، مانند قلعه اى كه در شمال رودبار در بستر سفيد رود احداث شده است. مصالح دژهای کوهستانی را معمولا از سنگ های بدون تراش نظیر سنگهای کوه یا رودخانه همراه با گچ غربال شده فراهم می کردند، در زیر دست دژهای کوهستانی پرتگاه های عمیقی تعبیه شده است، درقسمت انتهایی برج ها و بعضی مواقع، باروها، کنگره هایی ست که مخصوص کمانداران بوده است تا بتوانند از شکاف کنگره ها دشمن را هدف قرار دهند.

#beach #short #shortreel #dubai این باغ بی نظیر با مناظر زیبا و چشمنواز خود در خیابان شهید رجایی، بلوار دولت آباد یزد قرار دارد. همچنین میتوانید اقامت در هتل های اصفهان نظیر هتل پارسیان کوثر اصفهان یا هتل عباسی را از کارشناسان ما بخواهید تا بهترین خدماتِ سفر را به شما ارائه دهند. هتل 3 ستاره فاضلی یزد و هتل جاده ابریشم از هتل های مقرون به صرفه نزدیک به مسجد هستند. این کافه رستوران در تمامی روز های هفته از ساعت 12 تا 23 باز بوده و از طریق شماره تماس زیر می توانید اطلاعات تکمیلی درباره آن به دست آورید. در این قلعه تعدادی سنگ قبر از مرمر سفید و درخشان وجود دارد که روی آنها عباراتی به خط نسخ زیبایی حجاری شده است. این پل توسط معمار مشهوری به نام الله وردی خان که در آن زمان فرماندار استان نیز بود طراحی شد. این پل شگفتانگیز و تاریخی قدمت آن هم به زمان شاه عباس اول و دوره صفویان برمیگردد، روی رودخانه زاینده رود، در میدان انقلاب شهر اصفهان قرار دارد. ین پل، محل اتصال دو ساحل شمالی و جنوبی رودخانه زاینده رود، در غربیترین قسمت شهر اصفهان بوده است. در حال حاضر از جمله خانههای قدیمی که در اصفهان به کافه تبدیل شدند خانه تاریخی دهدشتی است که به کافه هوگو نیز شهرت دارد. بهگزارشCHN، میدان تاریخی نقش جهان از جمله بناهای تاریخی دارای ثبت جهانی است که مورد هجمههای فراوانی قرار گرفته است. حسن شفیعی در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، اظهار کرد: تمامی مراکز تفریحی مجموعه ناژوان از جمله باغ پرندگان، باغ خزندگان، باغ موزه پروانه ها، شهربازی، تله سیژ و آکواریوم آماده پذیرایی از مسافران نوروزی و شهروندان اصفهانی است.

اگر از دیدن پرندگان رنگارنگ و مسحورکننده لذت میبرد، باغ پرندگان اصفهان را در فهرست برنامههای سفرتان قرار دهید. در نزدیکی خانه دهدشتی هم می توانید با رزرو هتل های اصفهان به این جاذبه و جاذبه های اطراف آن دسترسی خوبی پیدا کنید. از برخی از مارهای حاضر در این باغ میتوان به افعی شاخدار دمعنکبوتی، افعی پلنگی، مار زنگی سیاه، مار آتشی و مار کبرا اشاره کرد. که یکی از فصول پنجگانه اوستا هم، با یکی از این نامها یعنی یشت خوانده شدهاست. مسجد شیخ لطفالله با کاشیکاری های بسیار زیبا مزین شده و از معماری فوقالعاده زیبایی برخوردار است این مسجد زیبا در دوران صفویه ساخته شده و با گنبد نخودی رنگش در میدان نقش جهان میدرخشد. خانه امین التجار ملقب به خانه انگورستان ملک، از خانههای تاریخی اصفهان و مربوط به دوران قاجاریه است. عکاس: ناشناساگر تصمیم دارید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و با اتوبوس به این منطقه بروید، با خط شماره ۲۲ (میدان جمهوری - ترمینال زایندهرود) به ایستگاه پل وحید یا با خط شماره ۴۰ (هتل پل - شهرک امیریه) به ایستگاه میرزا کوچک خان بروید. بههمین دلیل در این باغ پرندگان تلاش شده تا محیطی شبیه به محیط واقعی زندگی این پرندهها طراحی شود.

بله و دلیل اینکه سن و سال من از بعضی دوستان همدورهام بیشتر است، همین است. تکیه امیر چخماق در سال ۱۳۳۰ و مسجد امیر چخماق در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند. برای بازدید از دیدنیهای اصفهان به تیم حرفهای علاءالدین تراول بپیوندید تا اصفهان را زیباتر از قبل ببینید. پل تاریخی خواجو بهعنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان، در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.پل خواجو کجاست؟ سیوسهپل یکی از آثار تاریخی استان اصفهان است که بسیاری از ما این شهر زیبا را با این پل تاریخیاش میشناسیم. رنگ های شفاف و زیبای آنها بسیار چشم نواز است؛ اما با افزایش سن، رنگ خود را به تدریج از دست می دهند و کمرنگ می شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره خانه دهدشتی و تاریخچه آن در اختیار شما قرار دهیم و همچنین شما را با جاهای دیدنی نزدیک به این خانه در اصفهان آشنا کنیم. در ادامه با اتاقک و معرفی جاهای دیدنی اصفهان همراه باشید. اگر می خواهید با تاریخچه این مسجد و ویژگی های خاص آن بیشتر آشنا شوید پس تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید. پس شناخت این بنا و بافت اطراف و بررسی تحولات آن در طول تاریخ بسیار حائز اهمیت است. در قسمت شمالی بنا اتاقهایی با سه درب زیبا در دو طرف یک تالار بزرگ قرار گرفتهاند.

مجموعه تاریخی خانه دهدشتی دارای دو محوطه بیرونی و فضای باز است که محوطه بیرونی شامل حیاط زیبا و سرسبز میشود و محوطه داخلی مختص اتاقهای پذیرایی زیبا و باشکوه است. مدت زمان پذیرایی کافه خانه دهدشتی ۶۰ دقیقه و مدت زمان پذیرایی رستوران برای صرف شام ۹۰ دقیقه است. محوطه بیرونی آن را حیاطی سرسبز تشکیل میدهد و در محوطه داخلی میتوان اتاقهای پذیرایی را دید. محوطه كاخ با چنارهای بلند محصور شده است و باغچههای گل آن را آرایش میدهند. حوض آبی زیبا، گل های رنگی و فضای سرسبز محوطه به زیبایی های این خانه افزوده است. اصفهان بهدلیل عبور زاینده رود از وسط شهر و زیبایی منحصربهفردش از مکانهای تفریحی و گردشگری متعددی برخوردار است که هر روز، بر کیفیت و تنوع آنها افزوده می شود. دو طرف در ورودی مسجد نیز با استفاده از قاب بندی ها، کاشی های با کیفیت از طرح های اسلیمی و ترنجی تزئینات بی نظیری کار شده است. عکاس: درفش کاویانیویژگیهایی که پل خواجو را از سایر پلهای اصفهان و همین طور سی و سه پل متمایز میکند، عبارتاند از وجود فضاهای معماری در پل، تزیینات کاشیکاری و نقاشی و عملکرد تبدیل پل به سد.قابلیت سد بودن پل خواجو باعث ایجاد دریاچهای در پشت پل میشد که هم چشمانداز بدیعی را خلق میکرد و هم برای قایقسواری کاربرد داشت؛ ضمن اینکه آب آن در ماههای کمآب تابستان استفاده میشد و برای آبیاری زمینهای کشاوری در پاییندست به کار میرفت. کلیسای بیت اللحم یکی دیگر از کلیسایهای موجود در جلفای اصفهان است. بخشی از میدان امیر چخماق تا پیش از زمان پهلوی به گورستان نیز تبدیل شده بود و تعدادی از مردم به خاطر حسینیه موجود در آن، مردگان خود را آنجا خاک می کردند. آکواریوم پارک ناژوان بابیش از 6هزار موجود زنده شما را به سفری تا عمق 35 متری زیرآب میبرد.

۱۶. جهانگردان زیادی سیوسهپل را شاهکاری در معماری ایران میدانند؛ ازجمله آنها میتوانیم به نظر پرسی سایکس اشاره کنیم که سیوسهپل را یکی از پلهای درجه اول جهان خوانده است. به گزارش ایسنا، علیاکبر شمس در جریان بازدید از میدان امیرچخماق اظهار کرد: در اجرای هر طرح ابتدا لازم است ابعاد فنی و زیرساخت مورد مطالعه لازم صورت گیرد تا از دوبارهکاری و اتلاف وقت، سرمایه و منابع انسانی جلوگیری شود. مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار،تکیه، مسجد و دو آب انبار که قدمت شان به دوره تیموریان می رسد. درباره تاریخچه تغییر و تحولات مسجد اختلاف نظرهایی وجود دارد ولی به نظر می رسد ساخت مسجد جامع به قرون اولیه هجری و در زمان عباسیان بوده که در قرن سوم هجری محراب آن تخریب و جهت قبله آن اصلاح شدهاست. منارجنبان یکی دیگر از دیدنی های شهر اصفهان است که در سال 716 هجری قمری ساخته شده و عارفی به نام «عمو عبدالله کارلادانی» در آن دفن شده است. این خانه تا چند سال پیش مسکونی بود اما در حال حاضر دانشکده معماری یزد در آن مستقر است. تاریخچه خانه دهدشتی اصفهان و ساخت و معماری این عمارت، به دوران قاجاریه برمی گردد؛ متاسفانه اطلاعات زیادی درباره نحوه ساخت و قدمت دقیق این بنای زیبا، در دسترس نیست. این میدان در دوران صفویه نیز به همین اسم خوانده می شد.

این کاخ در طول دوران حیاتش در مرکز شهر اصفهان نامهای دیگری مثل «عمارت هشتبهشت»، «عمارت هشت به هشت» و «عمارت هشت در بهشت» هم داشته است اما امروز تنها بهنام کاخ هشتبهشت اصفهان، درمیان گردشگران داخلی و خارجی شناخته میشود. پل چوبی با پهنای کم و طول 147 متر از دیگر پلهای تاریخی دوران صفویه است. یک نکته جالب دیگر هم در مورد این لهستانیها این بود که وقتی از ایران رفتند، بعضیهایشان به نیوزلند رفتند و در آنجا پارکی به نام اصفهان درست کردهاند به یاد خاطراتشان از اصفهان ما. اگر به عکس سی و سه پل اصفهان دقت کرده باشید، میبینید که این پل دارای سی و سه دهانه در زاینده رود میباشد. در بخش غربی بازار هم، کاروانسراى باشکوه و دو طبقه شاهى با ۱۵۰ حجره قرار گرفته است و یا در شرق بازار ضرابخانهای قرار دارد که در حال حاضر یکی از بانکهای استان اصفهان در آن مشغول به کار است. بخش اعظم این آثار به مرور زمان تخریب شد. در دوره های مختلف تاریخی مردم ایران بزرگ دشمنانی داشتند که بخاطر قدرت جنگی و دفاعی این دیار زیبا توانایی نفوذ به آن را نداشتند، یکی از مهمترین سازمان های جنگی و نظامی قلعه ها بودند که بصورت شبکه بیکدیگر وصل بودند.

بعد از ظهر هر روز می توان بساط بازی فوتبال پسربچه هایی را دید که هر کدام از رواق های عمارت امیرچخماق را به چارچوب دروازه فوتبالشان تبدیل کرده اند و با هر ضربه توپهای سخت پلاستیکی به دیواره های این عمارت به مرور زمان بخشی از کاشیهای چند صد ساله آن را از بین برده و می برند. براثر خیابان کشیهایی که بیشتر در زمان رضاشاه انجام شد قسمتی از میدان تخریب شد و میدان کوچکتری تعریف شد و مسجد امیرچخماق با میدان جلوی حسینیه در هم ادغام شدند. آرامگاه صائب تبریزی از دیگر آثار تاریخی اصفهان است که در یکی از مسیرهای پرتردد اصفهان بنا شده است. پرسی سایکس (نویسنده و جغرافیدان انگلیسی قرن 20م.)، سی و سه پل را یکی از پل های درجه اوّل جهان خواند، شاردن (جهانگرد فرانسوی قرن 18م.) آن را شاهکار معماری و شگفت آفرین و دن گارسیا (سفیر اسپانیا در دربار صفوی قرن 17م.) آن را از بهترین آثار معماری ایران خواند. بایگانیشده از اصلی در ۱۱ مارس ۲۰۱۶. ایمنا. ۲۰۲۱-۰۶-۲۸. بایگانیشده از اصلی در ۹ ژوئیه ۲۰۲۱. بایگانیشده از اصلی در ۱۳ نوامبر ۲۰۲۱. یکی دیگر از بحث هایی که این روزها خیلی بیش از پیش مطرح شده، بحث نبود میراث طبیعی ایران در فهرست جهانی است و بحث باغ های ایرانی . خبرگزاری میراث فرهنگی - گروه میراث فرهنگی - دومین هفته تیرماه در حالی به اتمام میرسد که هنوز سرنوشت دو اثر تاریخی ایران «مسجد جامع اصفهان» و «گنبد قابوس گلستان» که برای ثبت جهانی راهی سن پطرزبورگ شده اند، نامشخص است. قلعه های ایران، به دو نوع جلگه ای و کوهستانی، مصالح ساختمانی آنها نیز متفاوت است، طرح اصلی قلعه های جلگه ای مربع و یا مربع مستطیل است که در چهار گوشه آن برج های مدور برای دفاع ساخته شده اند، مصالح این قلعه ها خشت و گل است و به ندرت از آجر و گچ استفاده شده استبارو (دیوار ضخیم) این قلعه ها چینه (دیوارهای گلی که آن را بند بند می سازند) است یا با خشت های قطور ساخته شده است، برای استحکام آن قطر و ضخامت بعضی از بارو ها به چهار متر هم می رسید.

۲- بادگیرهای بنا در بدنه ی دیوار بازارچه حاجی قنبر جایگذاری شده اند و بسیار متفاوت از بادگیرهای سایر آب انبارهای یزد به نطر می رسند. این پل در نزدیکی جاده اصفهان به شیراز قرار داشت و در مقطعی از تاریخ، با نام پل شیراز خوانده میشد.از آنجا که گبرها برای رفتن به محله خود از این پل استفاده میکردند، به پل گبرها نیز معروف بود. دیدن این محله و آشنایی با سبک معماری و زندگی در آن میتواند برای گردشگران جالب باشد. پل خواجو اصفهان در شرق سیوسهپل قرار دارد و از نظر استحکام، تقارن و سبک معماری، یکی از پلهای منحصربهفرد ایران بهحساب میآید. این نخل در تمام روزهای سال در همان منطقه باقی می ماند و بر اساس یک سری شواهد، این نخل از سال ۱۲۲۹ در میدان امیر چخماق یزد بوده است. شما متولد سال 1309 هستید و فکر میکنم اولین خاطره شما برمیگردد به شهریور 1320 و هجوم متفقین به ایران، به نظرم بهتر است این بخش از تاریخ را از زبان محمدعلی کشاورز بشنویم و شما آن را روایت کنید. در بخش شمالی خانه تالار بسیار بزرگ با اتاقهای سه در را خواهید دید که در کنار شاه نشین خانه قرار دارند. حتی ماهی های بالغ به راحتی دچار ترس و وحشت می شوند و عادت به فرار ناگهانی و کوبیدن خود به شیشه دارند که انجام این کار توسط یک ماهی 80 سانتی متری واقعا یک فاجعه در پی خواهدداشت. ورودیهای متعددی شما را به این بازار میرساند که معروفترین آن بازار قیصریه در شمال میدان نقش جهان است.

میتوانید در بازار و حمام خان یک گردش بینظیر را تجربه کنید. بسیاری بر این اعتقادند که این عدد مرتبط با تبار گرجستانی الله وردی خان و الفبای ۳۳ حرفی آن ها است. واقعیت این است که محمدعلی کشاورز از تبار همان «گرجستانی»هایی است که شاهعباس آنها را حدود 300سال قبل با زبان خوش یا بعضا ناخوش(!) به اصفهان آورد. قدمت این محله به حدود 400 سال پیش باز میگردد. پل خواجو به دستور شاه عباس دوم، در سال ۱۰۶۰ قمری ساخته شد. در هزاردستان، آن صحنه آخری که مفتش شش انگشتی میخواست شعبان استخوانی را بکشد، من به علی حاتمی گفتم: علی جان! پل چهل چشمه، چرا که در ابتدا 40 چشمه داشته است که از هر یک از آن ها آب خارج می شده است. بسیاری از گردشگران میدانند که سی و سه پل اصفهان به عنوان یکی از مهمترین جاذبههای تاریخی این شهر شناخته شدهاست. دالانی سمت راست که درگذشته محل برای رفت و آمد زنان بوده تا به راحتی و بدون عبور از جماعت خانه مردان بتوانند سؤالات خود را از امام مسجد بپرسند. اطراف بعضی از این قلعه ها خندق حفر می کردن و برای رسیدن به قلعه از پل های متحرک بهره می گرفتند. در پاورپوینت معماری مسجد جامع فهرج یزد ما به تمامی اطلاعات موجود در آن توجه کرده ایم این مسجد یکی از مهم ترین آثار معماری موجود در شهر یزد می باشد که نمونه اسلامی بودن آن می باشد و میتوان آن را به عنوان یکی از آثار معماری اسلامی نیز دانست . این پیاده روی پل، از ۹۹ طاقچه برخوردار است که در گذشته دارای تابلوهای نقاشی بودند اما امروزه اثری از آن تابلوها وجود ندارد. سی و سه پل، چهارباغ عباسی را به چهارباغ بالا متصل می کند. سی و سه پل، بنایی مستحکم است که حتی گذر زمان نیز نتوانسته است آن را تخریب نماید و توسط الله وردیخان اوندیلادزه گرجی، که سردار مشهور شاه عباس، بود ساخته شده است.

عدهای معنقدند این پل 40 دهانه داشته اما به مرور زمان با کشت درختان در اطراف آن و انحراف آب بعضی از دهانهها بسته شدهاست. در زمانهای قدیم میدانها ساخته میشدند تا محلی برای داد و ستد، عبادت، استقبال از امیران، استراحت و … آلان آرسن که آبان ماه ۹۸ از پل یازدید کرده است آن را پر از زندگی میداند و مکان خوبی برای استراحت و ملاقات مردم محلی. ۱۴. ارمنیان ایران در زمان صفویان، این مراسم را در روز سیزدهم ماه ژانویه (۲۴ دی) در کنار سیوسهپل اصفهان برگزار میکردند. زارع در ادامه با اعلام مسیرهای راهپیمایی 13 آبان ماه در شهر یزد، گفت: مراسم راهپیمایی از ساعت 9 صبح این روز از چهار سوی مسیرهای میدان شهید بهشتی، میدان بعثت، چهارراه سلمان و مسجد روضه محمدیه(حظیره) به سمت میدان امیرچخماق آغاز میشود. این میدان و بخشهای اطراف آن، به عنوان یک مجموعه، توسط امیرچخماق و همسرش فاطمه خاتون بنا شده که بخشی از هویت تاریخی یزد را رقم زده است. یکی از این پرونده ها دیوار تاریخی گرگان بود. برای محافظت از ساختمان و استحکامات و قسمت های مختلف قلعه بارو ساخته میشده است، دیوار های دفاعی و خاکریز های متعلق به آغاز سکونت انسان در ایران هنوز برجاست، شکل آنها به موازات پیشرفت سلاحهای تهاجمی و تدافعی تکامل یافته است. در نهایت نیز خسته از گردش و خرید میتوانید در کافی شاپ آن با یک نوشیدنی مطبوع استراحت کنید. مسجد حاضر مشتمل بر یک صحن مستطیل (۱۰۴×۹۹ متر) با گنبد و ایوانی در سمت قبله است که در طرفین آن شبستانهایی ساخته شده است. قوس نیم گنبد سردر خارجی در میدان ۲۷ متر بلندی دارد و بلندی منارهها در حدود ۳۳ متر است. اما بخشی که از اهمیت بیشتری برخوردار است، منارههای آن هستند که به ارتفاع حدود ۵۲ متر میرسند و بلندترین منارهها را در خود جای دادهاند.

استان حدود ۶۹ فراورده کشاورزی صادر میکند. این پل ۱۳۳ متر طول، ۱۲ متر عرض و ۷٫۵ متر معبر دارد و در ساخت آن از مصالحی همچون آجر، سنگ و ساروج استفاده شده است.پل خواجو هم از نظر هیدرولیک و هم سازهای در هماهنگی کامل با بستر طبیعی زمین است؛ بهطوری که پی پل خواجو بهعنوان سدی زیرزمینی در برابر دریاچه مخزن آب زیرزمینی اصفهان عمل میکند. با هم رفتیم کلانتری آن جوانهای مزاحم هم با سرو کله باندپیچی شده آمدند، بازپرس از من پرسید چه کسانی اینها را کتک زدند؟ فعلاطرح مربوط بایجاد این مرکز وچگونگی وظایف وتشکیلات آن دردست تهیه میباشد وعنقریب باستحضارخواهدرسید. هر دو پره مقابل را به هم وصل کرده و در آخر کار همه را در مرکز مهر می کنند . شهرداری اصفهان-در زمان شهردار "جمالینژاد"- با همکاری شرکت خارجی "اوشن آکواریوم" اقدام به تاسیس تونل آکواریوم اصفهان در پارک جنگلی و تفریحی ناژوان نمودند. بهترین زمان برای بازدید از سی و سه پل زمانی است که زاینده رود پرآب است و میتواند زیبایی خود را به رخ شما بکشد. از فضای بیست و هشتم مرداد چیزی خاطرتان هست؟ از همکلاسیهای شما در اصفهان کسی به خاطرتان هست؟ امیرچقماق در مواقع حساس جنگی از یزد به لشکر شاهرخ میشتافت و روابط نزدیک و بسیار مستحکمی با او داشت. نرخ باروری عمومی در استان کاهش یافته و به عدد ۱٫۴ رسیدهاست.