تلگرام یکی از پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی است که مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد و توانسته با قابلیت‌هایش کاربران بسیاری را به سمت خود بکشاند. امروزه ربات‌های تلگرامی زیادی ایجاد شده‌اند تا بتوانند کارهای که کاربران در این برنامه انجام می‌دهند را آسانتر از پیش کنند .برای مثال ربات‌ها می‌توانند کارهایی از قبیل ارسال پیام، عکس، ویدئو، موسیقی، فایل، ساخت گروه و... را انجام بدهند. همچنین به شما کمک می‌کنند که بتوانید اکانت خود را بهتر از قبل مدیریت کنید. یکی از مسائل مهم ساخت ربات‌های پیشرفته Telegram استفاده از سرور مخصوص ربات تلگرام است . این ربات‌های پیشرفته برای انجام امور و فعالیت نیاز به هاست مخصوص و مناسب دارند. انتخاب هاست برای ساخت ربات تلگرام کمک می‌کند به بهترین شکل ربات تلگرام را مدیریت کنید. هاست ربات تلگرام، به دلیل قدرت پردازش، امکانات نامحدود و منابع اختصاصی که دارد می‌تواند کارایی بسیاری برای ساخت و عملکرد ربات‌های تلگرامی پیشرفته داشته باشد. هاست ربات تلگرام از هارد SSDاستفاده می‌کند به همین دلیل سرعت پردازش اطلاعات را بالا میبرد و همچنین SSL ارائه می‌کند که به کمک کنترل پنل می‌توان آن را روی هاست نصب کرد. امکان ایجاد ایمیل , ساب دامنه و پارک دامنه از دیگر امکانات این هاست‌ها است. همچنین کمک می‌کنند که بتوانید اکانت خود را مدیریت و شخصی سازی کرده و پیام‌هایی را برای ارسال در زمان‌های مشخص برنامه ریزی کنید. 

معمولا در ارائه این نوع سرویس فضای هاست با حجم نامحدود در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. هاست ربات تلگرام از هر دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز پشتیبانی می‌کند و از اسپم شدن اکانت کاربر جلوگیری می‌کند. همچنین این هاست‌ها معمولا از پشتیبانی 24 ساعته برخوردارند که در صورت بروز مشکل به سرع پاسخگو خواهند بود و اگر روزی مایل باشید  اکانت خود را حذف کنید، می‌توانید به راحتی اینکار را انجام دهید.

به طور کلی بهترین هاست برای ربات تلگرامی، هاستی است که بتواند بهترین منابع و امکانات را برای ذخیره سازی و استفاده در اختیار کاربر قرار بدهد. پس در زمان خرید هاست ربات تلگرام  توجه به کیفیت هاست ، آپ تایم بالای آن و امنیت هاست از اهمیت زیادی برخوردار است. به دلیل فیلتر بودن تلگرام در ایران، ممکن است برخی از سرورها برای داخل ایران مناسب نباشند و نتوانید از سرور مخصوص ربات تلگرام استفاده کنید. شما می‌توانید وابسته به میزان هزینه‌ای که می‌خواهید بپردازید، از هاست اشتراکی یا  از سرورهای ارزان و مخصوص برای ربات‌های تلگرام استفاده کنید.